titelbild

Kulturskolan

Sedan 1 januari 2017 har musikskolan blivit kulturskola. Ämnet dans har tillkommit och kommer gå att söka under våren.

Ljungby kulturskolan erbjuder musikundervisning, dans, musikteori, scenisk beredskap och rytmik. Tar du lektioner i något instrument har du även möjlighet att spela i orkester och ensemble eller sjunga i kör.

Kulturskolans verksamhet följer grundskolans läsår och riktar sig till barn och unga, men ger även undervisning till vuxna i mån av tid.  Du är garanterad att få minst 12 speltillfällen per termin.

Varje vårtermin genomförs instrumentinformation för grundskolans elever och i samband med detta har musikskolan öppet hus dit alla är välkomna att prova på olika instrument. Om du är intresserad av att börja spela kontakta oss för mer information.

Ansökan

Ansökan gör du via e-tjänst eller på blankett som du hittar på E-tjänster och blanketter/Förskola och skola och sedan Kulturskola. 

Ansökan gäller terminsvis tills du avanmäler dig.

Kulturskolans lärare
  Namn, ämne och kontaktuppgift

Anders Arvidsson

Anders Arvidsson
Trumpet, valthorn, baryton, trombon, tuba
anders.arvidsson@ljungby.se

 Annika Ljungdahl

Annika Ljungdahl
Kulturskolechef
annika.ljungdahl@ljungby.se

Elisabeth Brage

Elisabeth Brage
Gitarr, rytmik
elisabeth.brage@ljungby.se

Elisabeth Löwegren Elisabeth Löwegren
Piano
elisabeth.lowegren@ljungby.se
Hans Pålsson-Öhrlin

Hans Pålsson-Öhrlin
Piano, rytmik, kör
hans.ohrlinpalsson@ljungby.se

Ingmar Simson-Valtin Ingmar Simson-Valtin
Violin, gitarr
ingmar.simson-valtin@ljungby.se
Johan Persson Johan Persson
Gitarr, elbas
johan.persson@ljungby.se
Katarina Olsson Katarina Olsson
Violin, piano
katarina.olsson@ljungby.se
Kenneth Lindblad Kenneth Lindblad
Klarinett, saxofon, blockflöjt, slagverk
kenneth.lindblad@ljungby.se
Kjell Klaesson Kjell Klaesson
Gitarr, elbas, musiklab
kjell.klaesson@ljungby.se
Krister Müller Krister Müller
Klarinett, saxofon, administration
krister.muller@ljungby.se
Lars-Göran Sandberg Lars-Göran Sandberg
Cello, piano, musiklab
lars-goran.sandberg@ljungby.se
Lena Klaesson Lena Klaesson
Tvärflöjt, piano
lena.klaesson@ljungby.se
Lena Olofsdotter Lena Olofsdotter
Sång, kör
lena.olofsdotter@ljungby.se
Nathanael Crona Nathanael Crona
Gitarr, elbas
nathanael.crona@ljungby.se
Tord Martinsson Tord Martinsson
Slagverk, musiklab
tord.martinsson@ljungby.se

Kontakt

  • Lärarrum
  • Tel. 0372-78 92 26

Kommentera